Małopolska Noc Naukowców 2016

W miniony piątek, późnym wieczorem przedstawiciele klasy 2 (Clasa Maxima ;)) Katolickiego Gimnazjum Montessori im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata spotkali się na przystanku Ruczaj w składzie: Gabrysia, Gosia, Maurycy oraz Pan Daniel. Szanowne grono udało się (z pomocą zawodowego przewodnika;)) do jednego z budynków Campusu UJ.

Po wielu przejściach dotarliśmy do sali wykładowej. Tematem wykładu było „Granie na emocjach”. Ku naszemu zdziwieniu nie było tam zbyt wiele o mózgu (na co liczyliśmy, bo obecnie zajmujemy się tym tematem w związku z klasowym projektem) lecz i tak wyciągnęliśmy wiele cennych informacji. Jest ich tyle, że wymienienie ich zajęłoby za dużo miejsca, więc opiszę tylko niektóre.

Temat był mocno związany z elektroniką. Pan wykładowca podawał wiele przykładów gier i opowiadał też trochę o grafice komputerowej (tworzenia cyfrowych robotów człekokształtnych). Napomknął również o DOLINIE NIESAMOWITOŚCI. Polega ona na tym, że gdy oglądamy kreskówkę, to grafika ludzi nas nie dziwi, gdyż nie jest ona prawdziwa. Za normalne uważamy rysunki, które mają przypominać człowieka, ale widać, że człowiekiem nie są (od patyczków do królewny Śnieżki). Jednak gdy graficy starają się komputerowo odwzorować człowieka to najczęściej im to nie wychodzi i widzimy „dziwnego człowieka” nie rysunkowego i nie prawdziwego. Wtedy właśnie jest ta Dolina (patrz grafika – źródło: asimo.pl).

dolina_niesamowitosci

Wykład zakończył się po 45 minutach i musieliśmy wyjść wraz z tłumem osób przez górne wyjście.

Następnie udaliśmy się na drugi wykład do Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Po długim poszukiwaniu, błąkając się wśród tłumów spragnionych wiedzy uczniów, dotarliśmy do odpowiedniej sali. Niestety wisząca na drzwiach karteczka poinformowała nas, że wykład został przeniesiony. Tym razem już trochę szybciej dotarliśmy na miejsce. Okazało się, że jesteśmy spóźnieni, więc pełni skruchy weszliśmy wreszcie do środka. Tam pan z zapałem tłumaczył działanie elektronicznej płytki. Nie pokrywało się to co prawda z tematem wykładu (sztuczna inteligencja), ale nie przejęliśmy się tym.

Po niedługim czasie zostaliśmy przekierowani do sali obok, gdzie miał być wykład o sztucznej inteligencji. Okazało się, że ten, na którym byliśmy, dotyczył robotyki, a nie sztucznej inteligencji. Błąd był podobno spowodowany awarią serwerowni. Poszliśmy więc pokornie na kolejny wykład, który był chyba zaplanowany dla bardziej wtajemniczonych słuchaczy. 

Gdy wykład się skończył rozeszliśmy się.

(autorki: Gabriela Wicher i Małgorzata Guzik)

mnn2016

20160930_191221

20160930_200335

20160930_200624

Bookmark the permalink.

Comments are closed.