Zawód: żołnierz. Wykład Grzegorza Putyry

Dnia 23.11.16 przyszedł do nas na wykład pan Grzegorz Putyra, by opowiedzieć nam o zawodzie żołnierza, którym sam jest.
Opowiadał o misjach w Afganistanie i jakie są ich cele.
Zaprezentował nam filmik dotyczący polskich komandosów.
Po filmiku opowiedział nam trochę więcej o Afganistanie. Na przykład jak wyglądają tam stroje. Mogliśmy obejrzeć również pamiątki z wyprawy; pajęczaki i skorpiony zatopione w szkle, tamtejszą walutę, tradycyjne afgańskie nakrycia głowy.
Opowiedział nam o sportach, transporcie oraz o zarazach i innych chorobach tam panujących.
Dowiedzieliśmy się także, jakie funkcje pełnią żołnierze Polscy w Afganistanie: są między innymi odpowiedzialni za patrole, rozbrajanie min, zdrowie, oraz szkolenie afgańskich policjantów i żołnierzy. Prowadzą również projekty mające na celu pomoc: budują drogi, sprowadzają lekarzy, organizują bezpłatne badania i operacje, dostarczają jedzenie, wodę.
Pan Grzegorz pokazał nam zdjęcia jego znajomych poległych w czasie misji. Wspomniał także o relikwii, krzyżyku który dostał od swojego ojca na czas tej misji.
Na sam koniec obejrzeliśmy filmik związany z organizacją Polskiego Kontyngentu Orła Białego, do której należał nasz wykładowca.
Gdy skończył wykład kawiarenka wybuchła gromkimi brawami.

Nina Kubinek

imag0442

Bookmark the permalink.

Comments are closed.