Wykład p. Joanny Lubeckiej

Radosnym dniem okazała się środa 27.09 dla naszego gimnazjum, ponieważ po dłuższej przerwie odwiedziła nas na wykładzie dr Joanna Lubecka, pracownik IPNu, a przez pierwsze cztery lata również nauczyciel historii w naszej szkole.
Temat – jak zwykle – bardzo ciekawy: „Jednooka Temida”… czyli rzecz o procesie norymberskim w kontekście ówczesnego prawa międzynarodowego, był wstępem do rozpoczynającego się w przyszły poniedziałek miesiąca pracy z patronem.
Na początek: proces norymberski w liczbach. Dowiedzieliśmy się na przykład, że trwał 218 dni, podczas których odbyły się 403 sesje, nagrano 27 km taśm i 7 tysięcy starych, winylowych płyt, a dokumentacja ważyła 200 ton.
Niby upiory z przeszłości na ścianie kawiarenki pojawili się: Herman Goering, Joachim Ribbentrop, Karl Donitz… i – jak niemy wyrzut ich zbrodni – setki ciał uchwyconych w kadrach wspomnianego jedynie, słynnego filmu pt. „Dokument nr 2430-PS”.
Pani Joanna z jednej strony przedstawiła siłę najważniejszych dowodów zaprezentowanych w sali 600 Pałacu Sprawiedliwości, a z drugiej strony – dylematy, z którymi musieli się zmierzyć prawnicy organizujący ten bezprecedensowy proces przed międzynarodowym trybunałem.
Z radością i niecierpliwością czekamy na kolejny wykład pani dr Joanny Lubeckiej.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.