Efekt Lucyfera – wykład Joanny Lubeckiej

Dnia 26 października odbył się wykład pani dr Joanny Lubeckiej pod tytułem „Efekt Lucyfera”. Otóż owo pojęcie połączone jest z obserwacją, iż nawet ludzie dobrzy i inteligentni mogą stać się złymi i okrutnymi. Najpierw pani doktor opowiedziała nam o kilku przykładach „Efektu Lucyfera” czyli o Rudolfie Hossie, Marii Mendel i Adolfie Eichmannie, których zachowanie bywało zaskakująco pozytywne w pewnych okolicznościach. Potem, pani Lubecka przedstawiła badania prof. Gillberta i prof. Batawii pokazujące, iż ci ludzie, naprawdę inteligentni (IQ średnio 120), przez różne „szkolenia” i promowanie złych ideologii, stali się bardzo źli. Później pani doktor opowiedziała szczegółowo o dwóch eksperymentach psychologicznych: prof. Milgrama i prof. Zimbardo ukazujących, iż pod silną presją ludzie się bardzo zmieniają. Następnie, podsumowała cały wykład, a my zaśpiewaliśmy sto lat z okazji urodzin pani doktor. Wykład był bardzo głęboki i ciekawy oraz dogłębnie pokazał nam, czego unikać w przyszłości aby być dobrymi ludźmi.

Aleksander Antoszek

img_5239

Bookmark the permalink.

Comments are closed.