Jak decyduje Unia? – warsztaty Mateusza Filarego

Dnia 21.09 we środę, w ramach wykładu odbyły się warsztaty „Proces decydowania w polityce międzynarodowej na przykładzie Unii Europejskiej” prowadzone przez pana Mateusza Filarego.

     Celem warsztatów było przeprowadzenie symulacji głosowania Unii Europejskiej na temat imigrantów i wzmocnienia/osłabienia Unii. Do przeprowadzenia symulacji potrzebne były Karty Państw, bazujące na realnych państwach członkowskich Unii oraz na odpowiadającej im liczbie głosów. Na przykład większe państwa takie jak: Niemcy, Francja czy Wielka Brytania miały więcej głosów, ale też takie państwa były prowadzone przez grupy osób (3-4 osoby) a mniejsze państwa takie jak: Belgia, Estonia, Malta były prowadzone przez pary osób lub przez pojedyncze osoby. Na każdej Karcie Państwa podane były preferencje danego państwa (np. Przyjąć mało imigrantów i trochę wzmocnić Unię czy przyjąć dużo imigrantów i Unię zostawić tak jak jest). Każde państwo miało preferowaną kombinację za którą dostawało najwięcej punktów. Dodatkowo na Karcie Państwa przydzielone były „Przysługi” dla innych państw, które mogły służyć jako powód do przekonania innego państwa do zagłosowania na propozycję najkorzystniejszą dla siebie. Za każdą przyjętą przysługę państwo dostawało dodatkowo punkty od innych państw. Punktowanie przysług było różne: np. duże państwa: dwie przysługi po dwa punkty, małe państwa: dwie lub trzy przysługi po jednym punkcie.

         Następnie prowadzący wypisał trzy losowe kombinacje, aby każdy kraj miał na co głosować. Po tym rozpoczęło się 15 minut dyskusji i przekonywania innych państw do własnych preferencji. Niektóre państwa nie zmieniały zdania w ogóle, inne były łatwe do przekonania, a jeszcze inne wymagały oddania przysługi dla zmiany zdania.

        Po czasie na dyskusję nastąpił czas głosowania. Głosy zostały oddane tylko na preferencję pierwszą i drugą, przy czym dzięki głosom jednego państwa została wybrana pierwsza opcja. Niestety nie dowiedzieliśmy się, które państwo zwyciężyło pod względem ilości punktów, ponieważ zabrakło czasu.

       Uważam, że te warsztaty w bardzo ciekawy sposób pokazały nam w jaki sposób odbywają się głosowania w dużych, międzynarodowych organizacjach.

Aleksander Antoszek

_mg_6697

Bookmark the permalink.

Comments are closed.